סל הקניות ריק
 מירי גולן
 
מירי רואה באוריגאמי מפעל חיים ומשקיעה רבות בפיתוח המקצועי של התכנית, בדגש על הצד המתמטי של אמנות האוריגאמי. מירי היא אמנית אוריגאמי, מפתחת ויוצרת דגמי אוריגאמי ותערוכות, אך רואה בחינוך ופיתוח המקצועי של הוראת אמנות האוריגאמי את עיקר עבודתה.
 
איך זה התחיל?
תחילת עיסוקה באוריגאמי החל בגיל שש, כשצפתה בטלויזיה בדמות יפנית שקיפלה אוריגאמי. מאז החלה מירי לקפל וכינתה עיסוק זה: "לשחק בנייר". החקר באמצעות קיפול ומשחק בנייר העסיק אותה במהלך כל חייה, גם לפני שהבינה את הקשר בין אוריגאמי ליפן. מירי למדה בירושלים חינוך בלתי פורמלי, ובשנת 1987 עבדה במערכת החינוך באילת. בשנת 1989 נסעה מירי ליפן בכדי ללמוד ולהרחיב את הידע באמנות האוריגאמי, ובשנת 1992 שבה לישראל, וחיברה בין שתי אהבותיה: חינוך ואוריגאמי. התכנית הראשונה שנכתבה היתה ´פיתוח מיומנויות למידה באמצעות אמנות האוריגאמי´. מירי לימדה בבית הספר ברושים ברמת אביב שם פיתחה את התכנית ´תראפיה ואוריגאמי´. בנוסף, לימדה בבית הספר לאמנויות בתל אביב ופתחה חוגי אוריגאמי בבתי ספר בתל אביב וברמת גן.
בשנת 1993 ייסדה מירי את המרכז הישראלי לאמנות האוריגאמי, והחלה בהכשרת מורים אשר לימדו את התכנית בבתי ספר בצפון, בדרום ובמרכז. המרכז לימד ב- 75 בתי ספר וגני ילדים בכל רחבי הארץ עם צוות שכלל 35 מדריכים שהוכשרו במיוחד להוראת האוריגאמי (במגזר הערבי והיהודי). תכנית זו אושרה על ידי קרן קרב ומשרד החינוך.
 
בשנת 2000 פגשה מירי בכנס אוריגאמי בגרמניה את האמן הבינלאומי מלונדון פול ג´קסון. השניים נישאו ופול עבר להתגורר בישראל. ביחד הם פיתחו את ´תכנית אוריגאמטריה´ , המשלבת את אמנות האוריגאמי ואת תחום הגיאומטריה. התכנית נלמדת בבתי ספר שונים ברחבי הארץ ומוצגת ברחבי העולם: בסינגפור, ניו יורק, אוניברסיטת מילאנו ועוד. כמו כן, בשנה זו, הכשירה מירי סטודנטים מאוניברסיטת ביר זית להוראת אוריגאמי בשיתוף עם ארגון חינוכי ברמאללה וליוותה את המורים בעת עבודתם בבתי הספר.
באותה שנה, מירי עבדה במשותף עם הוריקושי, נזיר יפני, והשניים הגישו כ-2000 עגורים לאפיפיור, לדלהי לאמה ולמלך חוסיין עם ילדים משלושת הדתות.

בשנת 2002 ייסדה מירי בשיתוף עם פול את עמותת ´מקפלים ביחד´, המחברת בין תרבויות באמצעות חינוך אמנות ואוריגמי.

בשנת 2005 מירי החלה ללמד פיילוט בגני ילדים ברמת השרון, שכלל תיעוד של הפעילות, ניתוח ולמידה שבעקבותיה פותחה התכנית ´טרום אוריגאמטריה´ בגני ילדים. התכנית הותאמה לתכנית החדשה של משרד החינוך במתמטיקה, ונכתבה לבקשת האגף לחינוך קדם יסודי.
בשנת 2006 התכנית הוצגה לראשונה באוניברסיטת Caltech בכנס "מדע מתמטיקה וחינוך באוריגמי" OSME4.
 בשנת 2010 בשיתוף היחידה לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך, עיריית תל אביב ועיריית בת ים, החלה מירי להכשיר גננות להוראת טרום אוריגאמטריה בגני ילדים, ועד שנת 2014 הוכשרו כ-80 גננות. במקביל לימדה מירי אוריגאמי בכל מקום שהתבקשה ללא התחשבות בגבולות (באריאל וברמאללה לדוגמא) מתוך האמונה שזו אמנות אשר חוצה יבשות ותרבויות.
 
הוצאת ספרים וחוברות
 
הוראת האוריגאמי וההסברים הברורים היו בחשיבות גדולה בכדי שיותר ויותר מקפלים  יצטרפו לחדוות האוריגאמי.
מירי כתבה שמונה חוברות " אוריגאמי לכל". בנוסף כתבו מירי ופול ג´קסון שלוש חוברות אוריגאמטריה, ואת הסדרה של אוריגאמי ´צעדים ראשונים´ , צעצועי אוריגאמי, אוריגאמי גן חיות, קיפולי קישוטים אריזות וקיפולי מפיות
בנוסף היא כתבה חומרים ומאמרים רבים בנושא האוריגמי אשר ניתנים לקריאה באתר, רבים מהמאמרים פורסמו בספרי מדע באנגלית.

כנסים ותערוכות

כמו כן, ניתן למצוא באתר את פרטיהם של תערוכות וכנסי האוריגמי אשר ארגנה כחלק מפעילותה.
 
 בגלריה ניתן לראות יצירות של מירי שהוצגו במוזיאונים בארץ ובעולם, היצירה של ´ספרי הקודש´ הוצגה לראשונה ב-2008 במוזיאון ארץ ישראל (צילום לאוניד פדרוב)
ומזה שש שנים מוצגת בין מוזיאונים שונים בארה"ב
 בגלריה ניתן לראות חלק מהיצירות של מירי שהוצגו במוזיאונים בארץ ובעולם. היצירה של ´ספרי הקודש´
הוצגה לראשונה בשנת 2008 במוזיאון ארץ ישראל (צילום לאוניד פדרוב) ומזה ארבע שנים נודדת בין
מוזיאונים שונים בארה"ב
 
 
מוזיאון ספרינגפילד ארה"ב  לתמונות מתוך התערוכה
(מתוך האתר של פרופסור דומיין)
 
 
כתבה על היצירות של מירי גולן
 
http://www.jewishjournal.com/culture/article/l.a._origami_exhibit_features_israeli_artists

Ihttp://blogs.kcrw.com/dna/l-a-exhibit-showcases-the-global-reach-of-origami
  
 כתבה בעיתון 
Love and crease
jewish renaissance
 

___________________________
Gulf Coast Times
כתבה בעיתון ?
מהתאריך : 28.9.2014 -פלורידה
 
<br />
 

כאמנות עכשווית         
מוזיאון ספרינגפילד ארה"ב 
לתמונות מתוך התערוכה
(מתוך האתר של פרופסור דומיין)
 
    
 
 
 
    
 
      כתבה בטלויזיה היפנית                         למאמר                                              
                                                     לכניסה לכל הגיליון יוני 2015

                                             
להרצאה באיטלקית על אוריגאמי ומתמטיקה


המרכז הישראלי לאומנות האוריגאמי | שדרות ירושלים 12 רמת גן | משרד 03-7513483 | פקס 03-7515780 | origami@netvision.net.il | חנות האוריגאמי
בניית אתרים www.Blacknet.co.il